تفاوت HIFU و RF – بررسی تخصصی!

تفاوت HIFU و RF

فناوری جدید برای مقابله با علائم پیری، روش‌هایی با حداقل تهاجم را به ارمغان آورده است. اما موثرترین روشی که باید انتخاب کنید کدام است؟

با افزایش سن، پوست ما شروع به از دست دادن خاصیت ارتجاعی و درخشش جوانی می‌کند که می‌تواند شما را پیرتر از خود درونی خود به نظر برساند. چین و چروک‌ها بخشی طبیعی از پیری هستند و هیچ دلیلی برای ترس از آنها وجود ندارد. با این حال، در حالی که شما همیشه باید در هر سنی پوست و بدن خود را محافظت کرده و دوست بدارید، نباید احساس بدی در مورد محافظت از برخی علائم جوانی داشته باشید. از این گذشته، هیچ اشتباهی در این که بخواهیم جذاب‌تر به نظر برسیم وجود ندارد. بنابراین اگر می‌خواهید ظهور علائم پیری را کند کنید، گزینه‌های بی‌خطر و مقرون به صرفه‌ای وجود دارد که فقط مربوط به اقدامات جراحی یا مراقبت از پوست نیست. با انتخاب دقیق درمان، می‌توانید علائم پیری را به روش غیر‌تهاجمی مدیریت کنید.

انتخاب روش جوان سازی صورت

فن‌آوری مدرن طیف گسترده‌ای از درمان‌های موجود برای سفت‌شدن و جوان‌سازی صورت را در اختیار ما قرار می‌دهد. با توجه به گزینه‌های زیاد موجود، بعضی اوقات تصمیم‌گیری در مورد مناسب بودن درمان را برای شما دشوار می‌کند. اگر در مورد موضوع تحقیقاتی انجام داده‌اید، مطمئناً با اصطلاحاتی همچون  امواج متمرکز ماورای صوت با شدت بالا (HIFU) و فرکانس رادیویی (RF) روبرو شده‌اید.

HIFU و RF به کلمات کلیدی تبدیل شده‌اند که هنگام صحبت در مورد ضد پیری به میان آورده می‌شوند. اما آیا می‌دانید که تفاوت HIFU و RF چیست و دقیقاً چگونه می‌توانند به ترمیم ظاهر جوانی پوست کمک کنند؟

در اصل، HIFU و RF هر دو از درمان‌های غیر‌جراحی و غیر‌تهاجمی برای سفت‌کردن پوست هستند که با گرم‌کردن پوست باعث ایجاد بازسازی کلاژن در لایه‌های عمیق آن می‌شوند. اگرچه هر دو ظاهر چین و چروک را کاهش می‌دهند اما از فن‌آوری متفاوتی استفاده می‌کنند. بنابراین، در برخی موارد ممکن است یک روش مناسب‌تر از روش دیگر باشد.

برای کمک به شما در تصمیم‌گیری آگاهانه‌تر در انتخاب بین درمان‌های HIFU و RF، ما در مورد هر روش حقایقی را برای شما آورده‌ایم تا بعداً آنها را با هم مقایسه کرده و توصیه‌های خاص‌تری به شما ارائه دهیم.

اما قبل از اینکه در مورد چگونگی انتخاب بین HIFU و RF بحث کنیم، شناخت فیزیولوژی پوست مهم است تا بدانیم که با افزایش سن چه اتفاقی برای آن می‌افتد.

پیری صورت چگونه اتفاق می‌افتد

در حالی که بیشتر افراد چروک‌ها را مظهر اصلی پیری صورت می‌دانند، واقعیت بسیار پیچیده‌تر است. روند پیری برکل ساختار صورت از جمله پوست، چربی زیر‌جلدی، ماهیچه‌ها و استخوان‌های صورت تأثیر می‌گذارد.

دانستن روند پیری و دانستن اینکه چگونه هر یک از اجزای صورت (پوست، چربی، استخوان) با گذشت زمان تغییر می‌کند، شما را قادر می‌سازد تا تصمیم بگیرید که کدام ترکیب از درمان‌ها برای دستیابی به نتایج مطلوب بهتر است.

ساختارهای صورت تحت تأثیر پیری قرار دارند

علائم پیری تحت تاثیر جابجایی چربی، تغییر در بافت استخوانی و تجزیه فیبرهای کلاژن و الاستین است.

صورت ما در درجه اول به دلیل تغییر در بافت نرم و اجزاء چربی، تغییر می‌کند. میزان بافت کلاژن کاهش می‌یابد و بافت باقی مانده بی نظم می‌شود. با تضعیف بافت، کشیده شده و بیشتر در معرض چین و چروک و ساییدگی قرار می‌گیرند و خطوط ریز عمیق‌تر می‌شوند.

به دلیل گرانش، چربی صورت به قسمت تحتانی صورت فرو می‌رود. در نتیجه، پوست تکیه‌گاه خود را از دست می‌دهد و فرورفتگی‌هایی ایجاد می‌کند که باعث فرو رفتن صورت می‌شود. پوست و چربی که به پایین کشیده شده‌است، موجب فتق زیر فک و پشت چانه شده و باعث تقویت اثر افتادگی پوست می‌شود.

اما روند پیری روی پوست و لایه چربی آن متوقف نمی‌شود. حتی ممکن است به نظر برسد که قسمت استخوانی صورت نسبتاً پایدار است اما با گذشت زمان تغییر می‌کند. ساختار استخوان خود را بازسازی نمی‌کند. بنابراین، با گذشت زمان، می‌توانیم کاهش کلی و تدریجی وزن آن را مشاهده کنیم، که باعث ایجاد اختلاف در شکل صورت می‌شود. از دست‌دادن این تکیه‌گاه باعث می‌شود که گونه‌ها و بینی برجسته تر به نظر برسد و هنگامی که با اثرات افتادگی و توخالی شدن مداوم همراه باشد، باعث افزایش ظهور خطوط و چین و چروک می‌شود.

از آن‌جا که اکثر روش‌های جوان‌سازی صورت بدون جراحی در زیر بافت‌های پوست عمل نمی‌کنند، بیایید نگاهی دقیق‌تر به پوست و روند پیری صورت گرفته در لایه‌های پوستی بیندازیم.

پیری پوستلایه‌های پوست

پوست از سه لایه تشکیل شده‌است: لایه بیرونی (اپیدرم)، لایه میانی (درم) و عمیق‌ترین لایه (هیپودرم). اگرچه تجدید سلول‌های پوستی در لایه‌های عمیق‌تر انجام می‌شود (با سلول‌های جدید پوست به سمت اپیدرم حرکت می‌کند) هر لایه از پوست عملکرد مهمی را ایفا می‌کند.

لایه بیرونی حاوی رنگدانه‌هایی است که محافظ طبیعی ما در برابر آسیب‌های ناشی از آفتاب در پوست است. درم حاوی کلاژن و الاستین است – دو پروتئین لازم برای سلامتی پوست و تأمین انرژی و تغذیه اپیدرم. هیپودرم که لایه محافظ چربی و غدد عرق را در خود جای داده‌است دارای عملکردهای حفاظتی و مرطوب‌کنندگی است.

هر لایه همچنین حاوی بافت همبند با الیاف کلاژن است که پشتیبانی لازم برای انعطاف‌پذیری و استحکام پوست را فراهم می‌کند. اما کلاژن چیست؟ این ماده 75 درصد پوست شما را تشکیل می‌دهد و در سطوح پایین درم زندگی می‌کند. می‌توانید کلاژن را به عنوان چارچوب یا ساختاری که استحکام و پایه‌ای برای بقیه پوست شما ایجاد می‌کند، در نظر بگیرید. بعد از لبخند‌زدن یا اخم‌کردن (با کمک الاستین)، به لطف کلاژن، پوست شما به ساختار اصلی خود باز می‌گردد.

روند پیری پوستتغییرات وابسته به سن در لایه‌های پوستی

با افزایش سن، لایه بیرونی پوست (اپیدرم) نازک می‌شود و شروع به کمرنگ و شفاف‌تر شدن می‌کند. در واقع، باعث تجمع رنگدانه‌ها در مناطق در معرض آفتاب می‌شود. علاوه بر این، بین دهه‌های سی و هشتاد سالگی، میزان گردش خون اپیدرمی سلول‌های ما حدود 30-50٪ کاهش می‌یابد. این کاهش سرعت گردش سلولی باعث ایجاد خشکی در سطح پوست‌های بالغ می‌شود. در نتیجه شکننده‌تر می‌شود به طوری که مالش و کشیدن مکرر به راحتی می‌تواند باعث پارگی پوست شود.

بیشتر تغییرات وابسته به سن که در پوست ما رخ می‌دهد در لایه میانی آن اتفاق می‌افتد. با توجه به پیری و عوامل محیطی، کلاژن و الاستین به مرور زمان کاهش می‌یابد. و عدم وجود آن‌ها باعث چین و چروک و افتادگی پوست می‌شود. کاهش تدریجی کلاژن و الاستین که با سرعت کمتری تولید می‌شوند، بر توانایی پوست در ترمیم اثر می‌گذارد. در واقع، درم‌ها طی فرآیند پیری 20 تا 80٪ ضخامت خود را از دست می‌دهند. این به نوبه خود، مدت زمان بازگشت به موقعیت اصلی خود را به هنگام کشیده‌شدن،  طولانی‌تر می‌کند. کاهش پروتئین‌های کلاژن و الاستین به همراه یک لایه مانع تشکیل شده در اپیدرم، به احتمال زیاد باعث کمبود آب بدن و از بین رفتن حجم می‎شود. در نتیجه باعث افتادگی بیشتر صورت و از بین رفتن خاصیت ارتجاعی آن می‎شود.

با افزایش سن، مقداری چربی در زیر لایه‎های سطحی پوست از دست می‎دهیم. در نتیجه، هیپودرم نیز نازک می‌شود و باعث از بین رفتن ساختار تکیه‌گاه پوست می‌شود. این می‌تواند باعث شود رگ‌های خونی درست در زیر سطح برجسته‌تر به نظر رسیده و پوست شما بی‌رنگ به نظر برسد. علاوه بر این، غددهای چربی که در هیپودرم قرار دارند، با افزایش سن چربی کمتری تولید می‌کنند (شروع پس از یائسگی) که باعث می‌شود مرطوب نگه‌داشتن پوست سخت‌تر شود. این مسئله باعث افزایش خشکی و خارش می‌شود و خطر آسیب دیدگی پوست را افزایش می‌دهد.

حالا که کمی بیشتر از تغییرات در هر لایه پوست می‌دانیم، نگاهی دقیق تر به تأثیرات آن که با افزایش سن شاهد آن هستیم بپردازیم.

علائم مختلف پیری

افتادگی پوست:

 شل‌شدگی و لاغر شدن پوست بیشتر در فرورفتگی گونه‌ها  و پوست آویزان زیر گردن، افتادگی در زیر چشم‌ها و در امتداد خط فک قابل مشاهده است. در نتیجه تخریب بافت‌ها و همچنین از بین رفتن کلاژن و الاستین، افتادگی پوست، خطوط و چین و چروک در قسمت پایین صورت متراکم می‌شوند.

از دست‌دادن حجم:

با گذشت زمان، بافت چربی، کلاژن و الاستین شروع به از بین رفتن میکنند. این باعث می‌شود صورت ما شکننده ‌تر، سفت‌تر و مستعد‌تر برای تغیر وضع باشد و ظاهری فرورفته ایجاد کند.

چین و چروک:

دژنراسیون فرآیندی از پوست ما است که به از بین‌بردن رنگ و بافت آن (لکه‌های سنی ، افزایش فشار خون و چروک‌های ایستا) اشاره دارد. این ناشی از سطح پایین کلاژن و الاستین است – بلوک‌های ساختار پوست محکم و قوی. در صورت عدم وجود این دو عنصر، سلول‌های مرده تمایل به ایجاد دارند – باعث ایجاد بی‌رنگی و خستگی پوست می شوند و پوست نسبت به عوامل بیرونی‌، نرم‌تر‌، شکننده‌تر و حساس‌تر می‌شود. عوامل خارجی مانند رژیم غذایی، خورشید یا قرار‌گرفتن در معرض آلودگی نیز می‌توانند روند تغییر شکل پوست را افزایش دهند.

هایفوسفت شدن پوست توسط HIFU

این یک نوع جدید از روش‌های غیر‌جراحی و غیر‌تهاجمی است که با استفاده از امواج متمرکز ماورای صوت و روند بهبود طبیعی بدن، پوست یا صورت شما را محکم‌تر و سفت‌تر می‌کند.

متفاوت از امواج فراصوتی که پزشکان برای تصویربرداری از نوزادان در رحم استفاده می‌کنند، درمان HIFU از امواج فراصوت با شدت بالا استفاده می‌کند. غلظت بالای آن‌ها این فناوری را قادر می‌سازد تا به نقطه خاصی در زیر سطح پوست رسیده و در آن‌جا به لایه SMAS (لایه‌ی ماهیچه‌ای) برسد. با تاثیر در اعماق پوست، رشد کلاژن بدون آسیب رساندن به لایه بیرونی تحریک می‌شود. این منجر به سفت‌شدن پوست بعد از تنها یک درمان و ماندگاری طولانی مدت آن می‌شود.

سفت شدن پوست توسط HIFU چگونه اتفاق می‌افتد

دستگاه، امواج فراصوت بسیار متمرکزی را به عمق پوست منتقل می‌کند و باعث ایجاد حرارت بسیار دقیقی می‌شود که به لایه SMAS می‌رسد. با اعمال امواج متمرکز فراصوت نقطه دقیقی را در مدت زمان کوتاهی گرم می‌کند. پوست شما با تحریک بافت پوستی عمیق خود برای تولید کلاژن، به این انرژی پاسخ می‌دهد. این به نوبه خود منجر به سفت‌شدن تدریجی و بهبود کشش و استحکام پوست شما می‌شود. با سفت‌شدن پوست، چین و چروک‌‌ها و خطوط کمتر دیده می‌شوند. بافت پوست بهبود یافته و صاف، براق و سفت می‌شود.

نتایج مورد انتظار از سفت شدن پوست توسط HIFU

سفت شدن اولیه پوست بلافاصله پس از درمان دیده می‌‌شود و به تدریج با گذشت زمان ادامه می‌یابد. این بدان معنی است که تنها با یک درمان، روند احیا کننده آغاز می‌شود اما نتایج کامل آن طی مدت 2-3 ماه آشکار می‌شود.

RFسفت شدن پوست  توسط RF

RF به دستگاه‌هایی که از امواج رادیویی برای تبدیل انرژی از رادیو به گرما استفاده می‌کنند، متکی است. انرژی تولید‌شده از این طریق لایه‌های عمیق‌تر پوست را گرم می‌کند تا واکنش بازسازی کلاژن را تحریک کند. فرکانس رادیویی مورد استفاده در این دستگاه‌ها با آنچه که توسط مایکروویو یا تلفن همراه یا تجهیزات راداری منتشر می‌شود، متفاوت است. فرکانس پایین آن باید از نزدیک نظارت شود تا اطمینان حاصل شود که بافت‌های هدفمند به دمای مطلوب می‌رسند تا بتوانند تولید کلاژن جدید و بازسازی سلول‌ها را بدون گرم شدن القا کنند. به این ترتیب با اطمینان می‌توان به سطح عمیق‌تری از پوست نفوذ کرده و به بهبود ساختار آن کمک کرد.

سفت شدن پوست توسط RF چگونه اتفاق می‌افتد

RF لیزری است که لایه میانی پوست (درم) را با گرمای غلیظ متمرکز شده، درمان می‌کند. این ماده بیش از 3 میلی متر در اعماق بافت‌های پوست نفوذ نمی‌کند و به طور انتخابی آن را گرم می‌کند تا دو نوع پاسخ را تشدید کند. با این حال، هرچه نفوذ عمیق‌تر باشد، تأثیر گرما نیز کمتر می‌شود و بنابراین این روش درمانی محدودیت‌های خود را دارد. امواج ساطع شده، گرما و انرژی را به اعماق پوست منتقل می‌کند كه با افزایش جریان مایعات از طریق سلول‌ها، تأثیر مثبت بر سیستم‌های لنفاوی و عروقی می‌گذارد. گرمایش در این ناحیه بدون آسیب‌رساندن به لایه‌های بیرونی پوست، باعث ایجاد تغییرات میکروسکوپی در بافت‌ها و انقباض کلاژن می‌شود. این عمل متعاقبا تولید کلاژن را طی ماه‌های بعدی تحریک می‌کند و منجر به سفت‌شدن فوری بافت‌های پوستی می‌شود. با بهبود گردش خون عمیق باعث درخشش طبیعی پوست نیز می‌شود و درخشندگی پوست را تقویت می‌کند.

نتایج مورد انتظار از سفت‌شدن پوست توسط RF

RF را برای هر نوع پوستی قابل استفاده است و برای جوان‌سازی صورت، تغییر شکل مجدد و تجدید عضلات صورت، بالا بردن ابروها و پاکسازی ناحیه اطراف چشم، بهبود چین و چروک و خطوط صورت، ایده آل است. این ماده در درجه اول با سفت‌کردن پوست، شلی آن را از بین می برد و بیشتر برای مشتریانی که دارای افتادگی خفیف تا متوسط ​​بافت‌های صورت هستند، (معمولاً افراد بین  سی تا پنجاه ساله) استفاده می‌شود.

تحریک کلاژن در طول درمان شروع می‌شود و پس از آن ماه‌ها ادامه می‌یابد. برای رسیدن به بهترین نتیجه، ممکن است در طول چند ماه اول چندین جلسه و یک یا دو جلسه در سال به منظور نگهداری آن نیاز داشته باشید. اما فرکانس توصیه شده در هر جلسه بستگی به دستگاه خاصی دارد که برای معالجه مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت هایفو و آر افRF در مقابل HIFU

اگرچه هر دو با یک هدف اعمال می‌شوند، این دو روش کاملاً متفاوت هستند و استفاده از هر روش به به نتیجه‌ای که می‌خواهید به آن برسید بسیار  وابسته است. ما نقاط اصلی تمایز را برای روشن‌شدن روند و کمک به شما در انتخاب درمانی که متناسب با نیازهای شما باشد انتخاب کرده‌ایم.

تفاوت‌های اصلی HIFU و RF

اولین و بارزترین تفاوت در این است که آنها از فن آوری‌های مختلفی برای گرم کردن بافت‌های عمیق پوست استفاده می‌کنند. HIFU انرژی فراصوت را با میزان متمرکز‌تر و شدیدتر ارائه می‌کند در حالی که RF مبتنی بر یک استراتژی گرمایش انبوه است.

دوم، هر فناوری در لایه‌ی مختلفی از پوست عمل می‌کند. HIFU بسیار عمیق‌تر و فراتر از درم است و می‌تواند به لایه SMAS برسد. از طرف دیگر، RF به اندازه HIFU پیش نمی‌رود. روی لایه‌های اپیدرمی تمرکز دارد.

سوم، در حالی که HIFU به طور کلی به عنوان درمان یک جلسه‌ای انجام می ‌شود، RF ممکن است چندین جلسه نیاز داشته باشد. فرکانس دقیق هر یک از این روش‌های درمانی بستگی به نوع دستگاه مورد استفاده و شرایط پوستی شما مانند قابلیت ارتجاعی آن یا ژن شما دارد.

چهارم، استفاده از امواج فراصوت در روش‌های آرایشی روشی نسبتاً جدید است. بنابراین سوابق  RF از نظر جوان‌سازی زیبایی صورت، تقریباً طولانی‌تر بوده است.

نحوه انتخاب بین HIFU و RF

با بالا رفتن سن، چهره ما ترکیبی ازافتادگی پوست، چروک و گود رفتگی را نشان می‌دهد. اگرچه روند پیری هر فرد منحصر به فرد است و همیشه باید به صورت جداگانه مورد توجه قرار گیرد، راهنمای زیر توضیح می‌دهد که چگونه روش‌های مختلف درمانی ممکن است برای انواع مختلف مناسب‌تر باشد.

اگر افتادگی پوست مشکل اصلی شما است و هدف نهایی شما “لیفت آن”  است، ممکن است برای شما بهتر باشد که از HIFU استفاده کنید. عمق ایجاد سفتی در بافت آن نتایج برجسته‌تری را نشان می‌دهد. بنابراین، HIFU بهترین گزینه برای سفت‌کردن پوست شل در اطراف آرواره‌ها، غبغب و لیفت ابروها خواهد بود.

RF با شدت کمتر و در عمق کمتری از پوست نسبت به  HIFU اعمال می‌شود و می‌تواند انتخاب بهتری برای پوست های کم‌حجم شده و درمان نواحی ظریف مانند پلک‌های تحتانی و فوقانی باشد. بنابراین، اگر پوست شما شل نیست و یا به میزان کمی افتادگی دارد، اما حجم صورت خود را از دست داده‌اید، ممکن است RF را انتخاب کنید. پوست را کشیده‌تر کرده و حجم بیشتری نیز به خصوص در ناحیه اطراف دهان ایجاد می‌کند.

HIFU و RF، هر دو باعث افزایش تولید کلاژن و تسریع در بازسازی بافت‌های پوستی می‌شوند. بنابراین، هر دو در درمان چین و چروک و خطوط ریز مؤثر هستند. بنابراین بهترین روش برای درمان علائم انحطاط پوست به میزان پیری پوست شما و منطقه مورد نظر برای درمان بستگی دارد. به همین دلیل، تصمیم‌گیری در مورد هر نوع درمانی، همیشه باید با یک متخصص مشورت کنید که می‌تواند آناتومی صورت و شلی پوست شما را به صورت حرفه‌ای ارزیابی کند.

راه‌های مکمل برای به تأخیر انداختن پیری

HIFU و RF، هر دو جهت ساعت پیری را بر می‌گردانند، اما روند آن را متوقف نمی‌کنند. انتخاب هر یک از این روش‌های درمانی، استحکام پوست شما را ترمیم می‌کند، اما به هر حال روند پیری جریان خواهد داشت. با این حال، تمام تغییراتی که در چهره هایمان مشاهده می‌کنیم ناشی از پیری بدیهی نیست. بسیاری از آن‌ها نتیجه سبک زندگی بیرونی و عوامل محیطی مانند آسیب آفتاب، سیگار کشیدن، آلرژن ها، سموم، استرس، آلودگی و سموم دفع آفات است.

بنابراین، برای اجتناب یا کند‌کردن روند زودرس پیری مجدد باید از منظر جامع‌تری به آن فکر کنید. با قرار گرفتن در معرض آلاینده ‌های محیط زیست، یاد رژیم طبیعی مراقبت از پوست بیشتری را در نظر بگیرید  که با استفاده از روش‌های درمانی صورت به پوست خود کمک کنید.

اگر به دنبال راه‌های طبیعی مبارزه با پیری هستید، در مورد یوگا صورت بخوانید تا بدانید که چگونه می‌تواند به بازگشت جوانی پوست خود کمک کند. منبع

دیدگاهتان را بنویسید