تیرگی اطراف چشم و درمان آن

علل تیرگی اطراف چشم

تیرگی اطراف چشم علل متعددی دارد که به طور خلاصه به آن اشاره می‌گردد‌:

1- افرادی با زمینه آلرژی

2- در افراد آتوپی که مستعد آلرژی‌های تنفسی و پوستی هستند

3- ژنتیک – برخی افراد که پوست تیره‌تری دارند، تیرگی اطراف چشم زیادتری دارند

4- مشکلات داخلی مانند آنمی، فقر آهن و اختلالات تیروئید

5- خستگی و کم‌خوابی به تشدید تیرگی دور چشم در شرایط خاص کمک می‌کند

حلقه های تیره زیر چشم معمولاً با استرس و کم‌خوابی مرتبط نمی‌باشد و ممکن است ژنتیکی باشد. این تیرگی‌ها در هنگام خستگی و عادت ماهیانه بیشتر می‌شوند.

روش‌های خانگی متعددی برای درمان تیرگی اطراف چشم پیشنهاد شده که به اختصار می توان از کمپرس با حلقه‌های خیار، کمپرس چای کیسه‌ای سرد، مصرف مایعات فراوان، شستشو با آب سرد فراوان، مصرف سبزیجات و مایعات کافی نام برد که این روش‌ها تاثیر قابل ملاحظه‌ای در درمان تیرگی دور چشم ندارد.

روش‌های پزشکی درمان تیرگی دور چشم:

1- کرم دور چشم مناسب:

استفاده از کرم دور چشم مناسب از حدود 30 سالگی توصیه می‌شود و تا حدودی می‌تواند مانع تشدید علایم افزایش سن در اطراف چشم باشد. البته در افرادی که آلرژی دارند، بهترین کار درمان آلرژی خواهد بود چرا که بعضا این افراد به کرم‌های دور چشم نیز حساسیت دارند و دچار خشکی و خارش و تیرگی بیشتر می‌شوند.

2- روش مزوتراپی:

در این روش با تزریق داروهایی مانند ویتامین k، رتینول و انواع اسیدهای میوه در زیر پوست چشم می‌توان تا حدودی پوست این ناحیه را روشن‌تر کرد.

3- پی آر پی:

در این روش خون فرد در کیت‌های مخصوص گرفته شده و پس از سانتریفوژ و جداسازی پلاکت‌ها و فعال کردن آنها، ماده حاصله در اطراف چشم تزریق می‌گردد. پی آر پی با کلاژن‌سازی پوست اطراف چشم را محکم‌تر و روشن‌تر کرده و چروک‌های ریز اطراف چشم را بر طرف می‌کند و موجب جوان‌سازی پوست پلک خواهد شد.

برای تیرگی دور چشم پی آر پی در 3 نوبت و به فاصله 3 ماه توصیه می‌شود. روش پی آر پی در درمان تیرگی دور چشم تاثیر خوب و قابل قبولی دارد. این روش به ویژه در افراد مبتلا به آلرژی بسیار مفید خواهد بود. با توجه به استفاده از خون خود فرد خطر حساسیت و انتقال هیچ گونه بیماری وجود ندارد.

4- تزریق چربی:

در مواردی که گودی اطراف چشم با تیرگی همراه باشد، انجام تزریق چربی به همراه پی آر پی راهکار بسیار مناسبی خواهد بود. در این روش علاوه بر ایجاد حجم، تیرگی اطراف چشم نیز به میزان قابل ملاحظه‌ای بهبود خواهد یافت. یکی از مزایای این روش عدم استفاده از هر گونه ماده خارجی می‌باشد؛ بنابراین خطر حساسیت وجود نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید