14 راه حل برای داشتن پوست سالم و شاداب

برای داشتن پوست سالم و شاداب و با نشاط حتما نیازی نیست که از داروها و محصولات گران قیمت آرایشی و بهداشتی استفاده کنید. با انجام یک سری کارهای روزمره و رعایت برخی نکات و رژیم های غذایی و رفتاری به راحتی می توانید پوست خوب و با نشاطی داشته باشید.

در این نوشته قصد داریم از زبان یکی از متخصصان پوست و مو و زیبایی، پروفسور Lisa Garner به بررسی 14 راه حل ساده و روزمره برای داشتن پوست سالم و شاداب بپردازیم.

14 راه حل برای داشتن پوست سالم و شاداب

1- از خودتان در برابر تابش خورشید محافظت کنید

یکی از ابتدایی ترین راه ها برای اینکه پوست سالم و شاداب داشته باشید، این است که از پوست تان در برابر آفتاب محافظت کنید. به هنگام تابش آفتاب بر روی پوست، حتما به مقدار کافی از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

برخی افراد این اشتباه را می کنند که به اندازه یک قطره کرم را برای تمام نواحی صورت و گردن استفاده می کنند در حالیکه ایجاد یک لایه پوششی کامل بر روی پوست تنها راه حفاظت در برابر اشعه مضر آفتاب است. پس به مقدار کافی از کرم ضد آفتاب مناسب و استاندارد استفاده نمایید.

14 راه حل برای داشتن پوست سالم و شاداب


2- صبحانه ی محافظ پوست بخورید!

درست متوجه شدید! خوردن صبحانه ای که به پوست شما و شادابی آن ارتباط داشته باشد، فوق العاده با اهمیت است.

بسیاری از مدل ها برای وعده صبحانه از بادام استفاده می کنند. چرا که بادام حاوی اسیدهای چرب ضروری و مورد نیاز بدن هستند و باعث کاهش التهابات شده و چین و چروک های ظریف پوستی را نیز به سرعت ترمیم می کنند.

برای ناهار و شام هم می توانید از ماهی سالمون، ماهی تون و هویج استفاده کنید تا پوست سالم و شاداب داشته باشید.

14 راه حل برای داشتن پوست سالم و شاداب


 

3- به پوست تان آرامش دهید

ضرب المثلی انگلیسی وجود دارد که معنای آن معادل این است: «اگر استرس دارید، پس حتما پزشک هستید!» وجود استرس و فشار عصبی و تنش باعث افزایش هورمون هایی در خون و بدن شما می شود که علت پیری و شکستگی پوست هستند.

تقریبا تمامی متخصصان پوست بر این باورند که اصلی ترین عامل آسیب زننده به پوست، فشار عصبی و استرس است. اما خب چه کسی است که این روزها استرس نداشته باشد؟

برای جبران استرس روزانه چه کار می شود کرد؟ پیشنهاد پروفسور لیزا گارنر، استفاده از ماسک صورت و تمرینات ریلکسیشن به مدت 10 دقیقه قبل از خواب شبانه است.

همچنین پیشنهاد می کند بعد از ساعت 8 شب دیگر تلفن همراهتان را خاموش کنید! هزینه درمان پوست شما را مزاحمان نخواهند داد.

14 راه حل برای داشتن پوست سالم و شاداب


 

4- از پودرهای محافظ آفتاب استفاده کنید.

بر اساس تحقیقات علمی مشخص شده است که بهترین کرم های ضد آفتاب هم فقط به اندازه 3 ساعت کارایی مطلوب را دارند. پس اگر شما قرار است مدت زیادی زیر آفتاب باشید، راه حل چیست؟

استفاده از پودرهای محافظ آفتاب راه حل جایگزین است. پودرها به نسبت کرم ها ماندگاری بیشتری دارند و به همراه داشتن یکی از آنها برای مواقع ضروری، لازم به نظر می رسد تا پوست سالم و شاداب برای شما به ارمغان بیاورد.

14 راه حل برای داشتن پوست سالم و شاداب


 

5- کرم های دوقلو استفاده کنید.

اگر دوست دارید که برای مدت های طولانی پوستی جوان و شاداب داشته باشید، بهتر است از کرم های روز برای روز و از کرم های شب برای شب استفاده کنید. چرا که مثلا کرم های ضد آفتاب و آنتی اکسیدان ها در روز و رتینوئیدها و پپتیدها در شب عملکردهای متفاوتی با شرایط بدنی و پوستی شم دارند.

استفاده نابجای این کرم ها ممکن است در شاداب ماندن طولانی مدت پوست شما تأثیر منفی داشته باشد.

14 راه حل برای داشتن پوست سالم و شاداب


 

6- کنار تخت خوابتان میز بگذارید!

شاید قرار دادن یک میز کنار تخت خواب به طور مستقیم تأثیری روی شادابی پوست شما نداشته باشد اما قطعا برای کسانی که خسته از کار روزانه به منزل می آیند و بعد هم به رختخواب می روند، این نکته حائز اهمیت است که ماسک ها و لوسیون ها دم دستشان باشد.

خیلی از افراد از محصولات محافظت پوست استفاده نمی کنند چون حال اینکه تا دستشویی بروند و جلوی آینه بایستند را ندارند. پس اگر این محصولات کنار رختخواب تان باشد، کارتان راحت تر خواهد بود.

کرم های جوان کننده، کرم های مرطوب کننده، چرب کننده های لب، چرب کننده های پاشنه پا، تقویت کننده های ناخن و … همه آن چیزهایی است که بنا به مورد مصرف می تواند دم دستتان کنار تختخواب قرار بگیرد.

14 راه حل برای داشتن پوست سالم و شاداب


 

7- از سبزیجات یخ زده استفاده کنید

اشتباه نکنید! منظورمان خوردن سبزیجات یخ زده نیست؛ بلکه استفاده از کمپرس سرد با استفاده از سبزیجاتی مانند نخود فرنگی است. نخودفرنگی باعث کاهش التهاب و ایجاد تسکین روی پوست می شود. پس همیشه یک کیسه نخود فرنگی یخ زده داخل فریزر داشته باشید و مواقعی که پوست تان در معرض تحریک زیاد بود، آن را روی پوست تان قرار دهید.

به عنوان مثال استفاده از نخود فرنگی یخ زده باعث کاهش اثرات اگزما و تورم پوستی هم خواهد شد. اتفاقی که با سرعت بسیار کمتری از طریق استفاده از بسته های یخ قابل انجام است.

14 راه حل برای داشتن پوست سالم و شاداب


 

8- دوچرخه ثابت به جای دویدن

برخی تحقیقات نشان می دهد که دویدن در فضای باز و در نتیجه افزایش ضربان قبل در این وضعیت منجر به تضعیف کلاژن و ایجاد افتادگی پوست شوند. پس وقتی می توان از جایگزین هایی مانند دوچرخه های ثابت استفاده کرد، این ریسک را نکنید و در فضای باز خیلی تمرین دویدن انجام ندهید.

14 راه حل برای داشتن پوست سالم و شاداب


 

9- به یوگا بچسبید

تحقیقات متعددی نشان می دهد که انجام ورزش یوگا چقدر می تواند التهاب و استرس را کاهش دهد و این، دقیقا آن چیزی است که پوست شما به آن نیاز دارد. علاوه بر این، کشش های ایجاد شده در پوست به هنگام انجام حرکت های مختلف یوگا باعث می شود که گردش خون مناسب تری در پوست تان صورت گیرد.

14 راه حل برای داشتن پوست سالم و شاداب


 

10- نوشیدنی گازدار، ممنوع!

نوشیدنی های گازدار برای پوست، گناهی نابخشودنی هستند. اگر به دنبال داشتن پوستی با نشاط و سالم هستید، برای همیشه حتی به اندازه بسیار کم هم از خوردن این نوشیدنی ها اجتناب کنید.

بسیاری از مشکلات پوستی نظیر پف های زیر چشم ناشی از مصرف این گونه نوشیدنی هاست؛ تجربه کنید! خوردن آنها را متوقف کنید تا بینید چه تغییرات سریعی در پوست تان اتفاق می افتد.

14 راه حل برای داشتن پوست سالم و شاداب


 

11- قند و شکر نخورید.

تجزینه قندها در بدن – که به Glycation معروف است – باعث آسیب به کلاژن ها می شود و در نتیجه روی صافی و استحکام پوست تأثیر دارد. برای جلوگیری از این اشکال، به سراغ غلات کامل بروید.

غلات کامل و حبوبات به طور طبیعی دارای قند پایینی هستند و بدن نیز به آرامی آنها را تجزیه و هضم می کند؛ علاوه بر این کربوهیدرات موجود در حبوبات و غلات از نوع Low-Glycemic هستند که کمترین آسیب را برای پوست شما ایجاد می کنند.

14 راه حل برای داشتن پوست سالم و شاداب


 

12- با وزنه تمرین کنید

بسیاری از متخصصان پوست و مو و زیبایی بر این باورند که هر چقدر سن شما بالاتر می رود، میزان تمرین کردن شما با وزنه های آهنی باید افزایش یابد؛ چرا که همزمان با شل شدن پوست به دلیل افزایش سن، باید با پرورش عضله ها به جبران آن پرداخت.

پرورش عضله ها همانند استفاده از فیلرها می تواند به استحکام ظاهری پوست شما کمک شایانی نماید.

14 راه حل برای داشتن پوست سالم و شاداب


 

13- تا می توانید، چای بخورید

روزانه 3 تا 5 فنچان چای بخورید. خیلی فرقی میان چای سبز و سیاه نیست. تحقیقات علمی نشان می دهد که هر دو نوع چای حاوی ترکیبات محافظ پوست مانند EGCG و تئوفلاوین هستند که به جلوگیری از سرطان پوست و از بین رفتن کلاژن کمک می کنند و این، یعنی چین و چروک کمتر و پوستی شاداب تر.

14 راه حل برای داشتن پوست سالم و شاداب


 

14- با پزشک در تماس باشید

حتما هر چند ماه یک بار نزد پزشک متخصص پوست و مو بروید و وضعیت عمومی خود را چک کنید. با افزایش سن، بازه های زمانی مراجعه شما به پزشک باید کوتاه تر باشد. همچنین در صورت مشاهده هر گونه مورد غیرعادی در پوست یا موی خود، سریعا نسبت به درمان اقدام کنید. اصولا بیماری های پوستی هر چقدر سریع تر درمان شوند، احتمال موفقیت در آنها بیشتر خواهد بود.

14 راه حل برای داشتن پوست سالم و شاداب

این پست دارای 2 نظر است

    1. کاربر پشتیبانی

      سلام
      سپاس از لطف و توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید